Ischgl

30. 3. 2017 20:59

Medzi lyžiarmi sa traduje, že najlepšie lyžiarske stredisko nielen v Rakúsku je Ischgl. Tak som to šiel preveriť. Lanovka hore funguje od 8.30 tak poctivo od 8.20 stepujem pred vchodom. Kukám a hneď predo mnou je nejaký Andrej, učiteľ lyžovania, tak to má napísane na vetrovke. Andrej to je také slovenské, tak ho oslovím. Chalanisko je z Trenčína a učí tu už 11 rokou lyžovať hlavne rusky hovoriacich lyžiarov. Nastúpili sme a prekecali cestou hore všeličo. Hore mi vysvetlil čo a kde je na Ischgli. Dík, pomohlo mi to. Na rozlúčku som ho odfotil takým malým kompaktom Canonom, nie zrkadlovkou, tú už nenosím. Andrej sa spytuje, kde nájde svoje fotky, ja že na Skiforume alebo na stránke www.bazala.sk. Oči mu vybehli, ja že čo ti je Andrej ??? Ty si Bazala? Konečne vidím živého Bazalu. Nechápal som zas ja . Vieš www.sme.sk nemusím, ale prispievaš tam super článkami a ešte krajšími fotkami starých áuta. Teraz vidím živého Bazalu a bola sranda.
Také malé je to naše Slovensko. Rozlúčili sme sa a vydal som sa skúmať Ischgl. Slniečko svietilo a mrzlo, svahy boli upravené, tak čo ešte som si mohol priať. V Ischgli sú väčšinou nové kryté lanovky. Trate sú akékoľvek, od modrých po čierne, ale poväčšine červenomodré. Bol som zvedavý na novú Piz Val Grondu S3, t.j. lanovka jazdiaca po dvoch nosných lanách a s jedným ťažným lanom. Tieto lanovky môžu mať veľké rozpätie stĺpov a sú ideálne na preklenutie veľkých údolí. Tu stačia dva stĺpy. Sadol som do kabínky veľkej ako autobus a hurá hore. Zjazdovka dole bola slabá červená, ale dá sa tam jazdiť super vo voľnom teréne. Tak jedna atrakcia za mnou a idem po druhej. Tou je bezcolná zóna vo Švajčiarsku. Cesta k nej viedla po horskej niekoľko kilometrovej cestičke najprv cez voňavý les a potom dedinkou pri potoku... Celkom príjemná zmena. Nič som si nekúpil, prišiel som sem lyžovať a do obchodu veru nejdem. Ako sa dostať naspäť? Jednoducho, poschodovou lanovkou . Zaujímavá mašinka. Žiadne schody, pekne hore výťahom. A som hore vo švajčiarskej časti. Tam Sodoma Gomara, samá lanovka krížom-krážom. Na jedno stĺpe sú aj dve lanovky, Totálna miš maš. Sedím si na lanovke a podo mnou ide zasa krížom ďalšia lanovka. A že vraj ochrancovia prírody!!! Nevadí, idem naspäť hľadať zaujímavý Funitel. Aj som ho našiel a tam je ešte väčšie zaplnenie lanoviek. Vedľa staršieho funitelu nová 10 miesta kabínka. Cez lanovky nie je vidieť skoro nič. Tak idem skúmať prestupnú stanicu funitelu. Perfektnou zjazdovkou som našiel údolie, kde majú dve lanovky prestupné stanice. Nechcelo sa mi šliapať až 7 schodov tak som zlyžoval až dole do dedinky, ale snehu je málo tak som skočil na námestí a musel som na funitel pekne prešliapať cez dve ulice. Tak mi treba! Namiesto 7 schodov som si dal 10 min chôdze v lyžiarkach a 14 stupňovom teple. Jaj moje koleno... Zaujímavosťou funitelu je, že štartuje z centra dedinky. A hore stúpate okolo malých hotelíčkou!!! Môžete kukať čo vyvádzajú ruskí lyžiari na izbách!!!
Mašinka je to zaujímavá, v polovičke asi po 2 km je stanica, kde asi končí prvý úsek, kabínka sa odpojí, lano zalezie pod zem, kabínka sa presunie po koľajničkách 50 metrov ďalej, tam sa napojí na zo zeme vychádzajúce lano a šup hore. Nevie niekto či sú to dva funiteli za sebou z dvoma lanami alebo len jedno dlhé lano?? Vedľa to iste vystrája 10 miestna kabínka. Tá technika ma potešila. Andrej mi spomenul že na kopec sa chodí lyžovať asi 75 ročný starý deduško a na nohách má také tlmiče alebo ani neviem ako to nazvať, veru to by sa mi na moje koleno hodilo!! Však mám na to ešte jedno desaťročie. Sklyfly. Je novou atrakcia. To Vás v medzistanici zavesia na lano, ako v rogale a pustia dole hlavou do údolia. Doletíte na strechu lanovky. Gracať môžete do údolia. Na blízku je aj záchod to pre tých bojazlivých. Neskúsil som to!! Lyžovačka je iná sranda!!
Lyžoval som do 15 hod. Neviem koľko som nalyžoval, ani ma to nezaujímalo, lyžoval som pre dobrý pocit, a ten som tam mal. Na svahoch žiadni lyžiari, vždy rovno k turniketu. Nelyžoval som na všetkých zjazdovkách, to sa ani nedalo stihnúť. Neviem si predstaviť mínus 10˚C to by bola Ruja na svahoch, teraz už bolo cítiť jar. Súhlasím s tvrdením „Ischgl je asi najlepšie rakúske stredisko“, doporučujem hlavne v zime, na jar treba ísť na ľadovce. Po 15,30 hod sa presúvam na Hochgurgl do nadmorskej výšky 2 200m, kde na mňa čaká super hotel a ďalšie kopce.

Zobraziť celú galériu »

Diskusia ku galérii

pridať komentár
Meno*:
Email*:
Text:
emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon emoticon 
 * nepovinné údaje

Kontakt: marian@bazala.sk