Grand Prix Bugatti Zlín

28. 8. 2022 23:06

Prišiel, videl, zvíťazil. Tak by sa dala jednoducho popísať účasť Ivana Uhra staršieho na tejto rallye. Ale ako sa tento Uher z Dunajskej dostal na preteky majstrovstiev Európy na slávnu Barumku? Trocha zložito. Keď sme sa dozvedeli smutnú zvesť, že sa zrušilo jedno z najlepších veteranistických podujatí ORTV v L. Mikuláši, bola vypovedaná otázka, čo s načatým večerom. Ja som vedel, čo spravím. Hneď som volal do Zlína p.Tlusťákovi, že idem na ich adrenalínové podujatie pre správnych chlapov, čo sa neboja rýchlej jazdy a navyše priveziem aj dve pretekárske formule z 30. rokov minulého storočia. Zostávalo jedine nahovoriť Uhrovcov, aby šli so mnou ničiť staré stroje na túto slávnu rýchlostnú skúšku, najvýznamnejšieho motoristického podujatia v Česku. Najrýchlejšie autá Európy vyrážajú na mestský okruh v Zlíne o 20:00 a naše stroje od 18. hod. jazdia tri jazdy po 5 okruhov, aby priviedli desaťtisíce divákov do varu a starali sa o ich zábavu. Trať bola náročná, ako sa na správnu európsku trať rallye patrí. Ľavá, pravá, retardér, spomaľovač. Keď sme videli tie húfy fanúšikov sediacich na návesoch a na mnohých iných miestach, tak nám automaticky pravú nohu ťahalo na plný plyn. Za chvíľku je štart, sadám zo zvyku na ľavé sedadlo, kde je normálne volant a pedále a oči som vypleštil. Tu nič nie je! Ten hajzel, Ivan mladší, mi ukradol volant aj pedále a premontoval si to pred pravé sedadlo. Čo včul, smutno sedím na prdeli, stotožňujem sa s novými funkciami, som navigátor, navyše, v zatáčkach vyvažujem a sem tam aj fotím.. Pravou nohou som sa zaprel o prevodovku a silno som sa zatlačil do sedačky. Takto zaseknutý som mal ruky voľné a mohol som smelo fotiť .. Pre môjho synovca Adama Bazalu zostal Daimler DB15 special 1935 s Ivanom Uhrom starším za volantom s lavicovou sedačkou. Na nej by som lietal ako splašený a nemohol by som fotiť. Štart!!! Ivan mladší dostal kŕč do nohy a pridal plný plyn, hneď nato pridal plné brzdy, a tak náš Triumph Gloria Supercharged 1936 letí s vetrom o preteky. Ja som navigoval, zbesilo vyvažoval a Ivan predbiehal jednu bugatku za druhou, nikto nás nepredbehol!!! Bola to paráda! Prvá jazda sa konči, prebieham do depa, sadám do môjho čierneho Triumphu. Tu mi nikto volant neukradol, hurááá, na miesto spolujazdca beriem Adama a keďže mam trať naučenú, orgazmus predbiehania pokračuje. Adam, foti, piští, ale drží sa. Cieľ, smutne sa lúčim s volantom, preskakujem znova k Ivanovi, na miesto bez volantu a štartujeme k ďalším adrenalínovým kilometrom. Za polhodinu je koniec, cieľ, jazdci sú dekorovaní zlatým vencom, spolujazdcom sa pre úsporu neušiel!! Kokso, to bola ralley! Autá vydržali, my sme boli vyšťavení, špinaví, ale šťastní. A nasleduje najväčšie prekvapenie. Posádka Ivan Uher starší a Adam Bazala vyhrali svoju kategóriu !!!!! Tak to som si pekného hada hrial na prsiach.. Gratulujem!!!!